Mieszkania Warszawa http://www.mieszkania-warszawa.eu Doradztwo i pomoc przy znalezieniu i zakupie mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie. Zaufaj Ekspertom nieruchomości i skorzystaj z bezpłatnej porady. Fri, 03 Feb 2017 13:16:02 +0000 pl-PL hourly 1 Formalności związane z zakupem mieszkania http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/formalnosci-zwiazane-z-zakupem-mieszkania/ http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/formalnosci-zwiazane-z-zakupem-mieszkania/#respond Thu, 14 Jan 2016 09:58:54 +0000 http://www.mieszkania-warszawa.eu/?p=114 Formalności związane z zakupem mieszkania

Kupiłeś mieszkanie? Sprawdź,  jakich formalności musisz dopełnić po wprowadzeniu się do wymarzonego lokum.
Po przejściu przez szereg formalności w końcu stałeś się szczęśliwym posiadaczem własnego mieszkania. Jednak formalności związane z zakupem nieruchomości nie kończą się na podpisaniu aktu notarialnego i odbiorze mieszkania. Poniżej przedstawiamy formalności, których należy dopełnić po przeprowadzeniu się do nowego mieszkania.

Zmiana adresu zameldowania
Pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić po przeprowadzce do własnego mieszkania jest zmiana adresu zameldowania. Możemy tego dokonać poprzez złożenie formularza zameldowania w Urzędzie Gminy, właściwym ze względu na położenie Twojego nowego mieszkania. Ważne, abyś wziął ze sobą:
wypełniony formularz „Zgłoszenie pobytu stałego”
dowód osobisty lub paszport
dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu (akt notarialny, wypis z księgi wieczystej
Zmiany zameldowania możesz dokonać w ciągu 30 dni od dnia przybycia do nowego mieszkania.
Urzędnik wyda Ci od ręki zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały. Za wydanie zaświadczenia nie są pobierane żadne opłaty.

Wymiana dowodu osobistego
Zgodnie z nowymi zapisami Ustawy o dowodach osobistych, po zmianie adresu zameldowania nie ma obowiązku wymiany dowodu osobistego. Jeżeli jednak zdecydujesz się na jego wymianę koniecznie zabierz ze sobą:
– wypełniony wniosek o wydanie dowodu osobistego
– zdjęcie paszportowe
– dotychczasowy dowód osobisty
Nowy dowód osobisty powinieneś otrzymać w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Za wydanie dowodu nie są pobierane opłaty.

Prawo jazdy
Zmieniając adres zameldowania nie zapominaj o wymianie prawa jazdy na nowe. Możemy tego dokonać w Urzędzie Gminy, właściwym dla miejsca zameldowania. Udając się do Urzędu, nie zapomnij wziąć ze sobą:
Wniosku o wydanie prawa jazdy
odpowiedniej fotografii
dowodu osobistego
kserokopii aktualnego prawa jazdy
Dowodu uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy oraz opłaty ewidencyjnej
Opłata za wydanie nowego prawa jazdy wraz z opłatą ewidencyjną wynosi 100,50 zł.
Status wydania dokumentu możesz śledzić na stronie: https://info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html

Media
Ważnym elementem, przy zakupie nowego mieszkania jest podłączenie do sieci dystrybucyjnej oraz aktywacja/ instalacja licznika. W tym celu powinieneś zawrzeć umowę sprzedaży energii elektrycznej u wybranego sprzedawcy. Pamiętaj, iż istnieją dwa rodzaje umowy – na sprzedaż prądu oraz na jego dystrybucję. Zmiana sprzedawcy prądu jest możliwa, natomiast nie możemy zmienić dystrybutora, gdyż jest on przypisany do konkretnego miejsca zamieszkania. Jeżeli w Twoim mieszkaniu dostarczany jest gaz, należy również podpisać umowę na dostarczanie paliwa gazowego. Udając się do dostawcy energii elektrycznej czy gazu warto wziąć ze sobą dokument poświadczający prawo do lokalu (akt notarialny, wypis z księgi wieczystej).

]]>
http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/formalnosci-zwiazane-z-zakupem-mieszkania/feed/ 0
Rynek wtórny czy pierwotny- co lepiej wybrać? http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/rynek-wtorny-czy-pierwotny-co-lepiej-wybrac/ http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/rynek-wtorny-czy-pierwotny-co-lepiej-wybrac/#respond Thu, 14 Jan 2016 09:54:12 +0000 http://www.mieszkania-warszawa.eu/?p=110 Rynek wtórny czy pierwotny, co lepiej wybrać
Każda osoba decydująca się na zakup mieszkania zadaje sobie to samo pytanie: który rynek mieszkań wybrać: wtórny czy pierwotny?
Rynek wtórny charakteryzuje się tym, ze dokładnie widzimy co kupujemy. Mamy szeroki wachlarz możliwości do wyboru-poczynając od starych przedwojennych kamienic, poprzez bloki z wielkiej płyty do nowych, kilkuletnich budynków. Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego musimy być jednak świadomi jakie koszty wiążą się z taką decyzją. Począwszy od kosztów sądowych związanych
z przeniesieniem własności, taksy notarialnej, podatku PCC (wynoszącego 2% wartości mieszkania) do prowizji pośrednika która wynosi od 1 do nawet 3-4% wartości mieszkania. Nierzadko się zdarza, że mieszkania z rynku wtórnego od razu potrzebują generalnego remontu. Bardzo często korzystając z okazji, że mieszkanie nadaje się do generalnego remontu, decydujemy się od razu także na zmianę układu mieszkania, co z kolei sprawia, że remont trwa bardzo długo i staje się męczący i uciążliwy nie tylko dla Nas samych, ale także dla Naszych sąsiadów.
Dużym plusem mieszkań z rynku wtórnego jest to, że wiemy co się dzieje wokól budynku i w najbliższej okolicy. Zarówno tereny zielone jak i najbliższa okolica są już odpowiednio zagospodarowane, dzięki czemu już od chwili zamieszkania mamy dostęp do całej infrastruktury. Możemy także podpytać naszych przyszłych sąsiadów
o jakość życia w tym miejscu oraz upewnić się, czy -tuż pod Naszymi oknami nie jest planowana budowa kolejnego wieżowca.
Rynek pierwotny charakteryzuje się tym, że w większości kupowane mieszkania widzimy tylko na planie oraz na makiecie w biurze sprzedaży. Podczas zakupu możemy jedynie zobaczyć etap zaawansowania prac budowlanych. Nowoczesne budownictwo wiąże się z dużymi udogodnieniami dla mieszkańców. Praktycznie każdy nowo wybudowany budynek posiada swój własny parking podziemny, monitoring, windy, równe ściany, klatki schodowe o wysokim standardzie oraz bardzo dobrze zagospodarowane części wspólne, których na próżno szukać w budynkach o niższym standardzie z rynku wtórnego.
Atutem rynku -pierwotnego jest fakt, że kupując mieszkanie w trakcie budowy, często sam deweloper pozwala Nam zmienić ustawienie ścian, zmienić ich ilość i tym samym zmienić wielkość różnych pomieszczeń. Dodatkowym plusem mieszkań z rynku pierwotnego jest opcja wykończenia mieszkania „pod klucz” przez dewelopera. W niektórych przypadkach zdarza się, że deweloper oferuje takie wykończenie za symboliczną złotówkę.
Większość osób kupujących mieszkanie na rynku pierwotnym decyduje się na wykończenie mieszkania we własnym zakresie. Pozwala to na stworzenie mieszkania, które będzie w 100% odpowiadało Naszym oczekiwaniom i wyobrażeniom o idealnym mieszkaniu..
Decydując się na mieszkanie pierwotnego musimy także wiedzieć, że koszty związane z nabyciem nieruchomości są znacznie mniejsze niż przy rynku wtórnym. Pamiętać trzeba, że deweloperzy są bardziej skłonni udzielić nam rabatu niż osoba prywatna. Dodatkowo nie płacimy podatku PCC, a podatek VAT wliczony jest już w cenę mieszkania. Największym plusem jest także brak kosztów pośrednictwa- brokerzy mieszkaniowi nie pobierają żadnych prowizji od osób kupujących mieszkanie na rynku pierwotnym oraz nie podpisują z Nami żadnych umów pośrednictwa. Umowy podpisywane są tylko i wyłącznie z deweloperem. Jedynymi kosztami jakie ponosi kupujący są koszty taksy notarialnej oraz koszty sadowe związane z przeniesieniem własności nieruchomości.
Reasumując, warto dobrze przemyśleć kwestie wyboru mieszkania- należy na spokojnie zastanowić się,
z którego rynku zakupić mieszkanie. Jeżeli mamy jasno sprecyzowane wymagania dotyczące Naszej wizji idealnego mieszkania, a przy tym ograniczony budżet- zdecydowanie bardziej korzystny będzie dla Nas wybór mieszkania z rynku pierwotnego. Decydując się na zakup mieszkania bezpośrednio od dewelopera mamy możliwość zakupu i wykończenia mieszkania dokładnie tak jak tego oczekiwaliśmy, ponadto nie płacimy podatku PCC i w łatwy sposób możemy wynegocjować rabat na zakup Naszego wymarzonego lokum.

]]>
http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/rynek-wtorny-czy-pierwotny-co-lepiej-wybrac/feed/ 0
Zakup mieszkania od dewelopera – jak się zabezpieczyć? http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/zakup-mieszkania-od-dewelopera-jak-sie-zabezpieczyc/ http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/zakup-mieszkania-od-dewelopera-jak-sie-zabezpieczyc/#respond Mon, 04 Jan 2016 11:12:26 +0000 http://www.mieszkania-warszawa.eu/?p=106 Zakup mieszkania od dewelopera

Zakupy nieruchomości na rynku pierwotnym osiągnęły swoje apogeum już jakiś czas temu- nagły boom mieszkaniowy spowodował, że na rynku pozostali w większości sami sprawdzeni i znani deweloperzy. Może jednak się zdarzyć, iż na skutek stosowania nieuczciwych praktyk ze strony dewelopera zostaniemy wprowadzeni w błąd, a zakup mieszkania nie będzie tak bezproblemowy
i przyjemny jak zapewniał Nas deweloper. Co w takim razie należy zrobić, aby takich sytuacji uniknąć i uczynić transakcję bezpieczną?
Deweloperzy przez wzgląd na swoje doświadczenie na rynku, potrafią sprytnie zawiązać współpracę z nabywcami, tak aby warunki sprzedaży wydawały się bardzo korzystne. Niestety,
bardzo często okazuje się, że oferta nie jest wcale tak atrakcyjna jak Nam się wydawało, a deweloper wykorzystał Naszą niewiedzę, beztroskę czy pośpiech.
Na początku powinniśmy zapoznać się z informacjami dotyczącymi dewelopera, u którego planujemy  zakupić nieruchomość. Z racji tego, iż obecnie na rynku nieruchomości rzadko spotkać można się z nowicjuszem w tej branży, łatwiej Nam takie informacje przyjdzie uzyskać. Należałoby zadać sobie trochę trudu i np. udać się na powstałe już osiedla, a następnie popytać mieszkańców o ich stosunek do powstałych inwestycji, o standard wykończenia, czy też o to czy deweloper wywiązał się ze złożonych obietnic. Zdecydowanie lepiej zweryfikować to osobiście i przy okazji obejrzeć wybudowany obiekt, niż  sprawdzać opinie na forach internetowych.. Poza sposobami bardziej sformalizowanymi (między innymi sprawdzenie spółki w  Krajowym Rejestrze Sadowym i Krajowym Rejestrze Długów), można również zasięgnąć języka i podpytać o opinię pośrednika w biurze nieruchomości, który na pewno udzieli Nam rzetelnych informacji na temat danej inwestycji oraz samego dewelopera.
Gdy jesteśmy już pewni, że na podstawie przeprowadzonego „śledztwa” jesteśmy w stanie zaufać firmie deweloperskiej, możemy przystąpić do podpisania umowy. Taka umowa to kolejny krok
w stronę nabycia mieszkania, który musimy zrobić jeśli marzy Nam się wprowadzenia do Naszego wymarzonego lokum. Jeżeli nie chcemy ryzykować powinniśmy podejść do tego bardzo ostrożnie i profesjonalnie.
Zanim podpiszemy umowę, powinniśmy poprosić o jej projekt abyśmy mogli zapoznać się z nim w domu. Jeśli deweloper odmówi przesłania Nam projektu umowy, powinno to wzbudzić Naszą czujność. Może to bowiem oznaczać, że deweloper nie chce abyśmy zagłębiali się w szczegóły umowy i dokładnie ja analizowali. Prawdopodobnie więc deweloper ma coś do ukrycia i liczy na to, że nabywca podpiszę umowę bez wcześniejszego jej czytania. Dlatego też, jeżeli nie zdecydujemy się zrezygnować z zakupu z powodu tego, że deweloper nie zgadza się na przeslanie projektu umowy powinniśmy na spokojnie, dokładnie przeczytać umowę i wyjaśnić wszelkie niejasności  jeszcze przed jej podpisaniem.
Gdy jesteśmy już pewni, że wszystkie zapisy w umowie Nam odpowiadają, możemy przystąpić do podpisania umowy, najlepiej w formie aktu notarialnego. Akt notarialny pozwoli bowiem należycie zabezpieczyć Nasze interesy. W umowie zawartej w formie aktu notarialnego, deweloper powinien zobowiązać się do wybudowania budynku, ustanowienia odrębnej własności lokalu i do przeniesienia własności na nabywcę. W przypadku podpisania umowy w formie aktu notarialnego, w łatwy sposób można dochodzić swoich praw na drodze sądowej, np. domagać się zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży. W takim przypadku wystarczy wystąpić z powództwem do sądu o wydanie zastępczego oświadczenia woli. Prawomocne orzeczenie sądu w tej sprawie zastępuje wówczas oświadczenie woli strony, która uchylała się od zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży.
Jeżeli w trakcie zapoznawania się z treścią umowy pojawią się jakieś wątpliwości warto zwrócić się o pomoc do prawnika. Koszt takiej konsultacji prawnej jest naprawdę niewielki, a może pomóc Nam
uniknąć dużo większych kosztów w przyszłości, gdyby jednak deweloper okazał się być nierzetelny i nie chciał wywiązać się ze swoich zobowiązań. Przed podpisaniem umowy powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić oznaczenie podmiotów, czy aby na pewno podpisujemy umowę z dobrze Nam znaną spółką. Warto też zwrócić uwagę na reprezentację spółki i sprawdzić czy umowę podpisuje osoba, która jest do tego uprawniona – powinniśmy więc sprawdzić  odpis z KRS i reprezentację spółki oraz ewentualne pełnomocnictwo do podpisania takiej umowy (pełnomocnictwo powinno być udzielone przez osobę do tego upoważnioną).
Pamiętajmy również o tym, że umowa z deweloperem powinna być zawarta z poszanowaniem zasad prawa, m.in. z zasadą równości stron. Oznacza to, że prawa i obowiązki powinny być równomiernie rozłożone pomiędzy strony umowy. Niedopuszczalne są więc zapisy, które nakładałyby szereg zobowiązań tylko na nabywcę. Zarówno prawa jak i obowiązki powinny spoczywać na każdej ze stron. W treści umowy musi być ujęty bardzo precyzyjnie przedmiot umowy:
 – dokładny adres, nr lokalu,
– metraż lokalu (metraż nieruchomości podany w umowie, wcale nie musi pokrywać się z rzeczywistością. Warto najpierw sprawdzić czy powierzchnia policzona była z uwzględnieniem grubości tynków. Jeśli nie, przyjdzie nam dodatkowo zapłacić za około metr kwadratowy. W tym zakresie warto również zabezpieczyć swoje interesy w ten sposób, że określić maksymalną procentowa różnicę powierzchni lokalu względem projektowanej przez dewelopera. W przypadku, gdy lokal będzie istotnie większy (co będzie wiązać się ze wzrostem ceny mieszkania) lub mniejszy (wówczas może nie spełniać naszych oczekiwań) nabywca może zapewnić sobie prawo do odstąpienia od zwartej umowy przyrzeczonej),
– rozkład oraz powierzchnia dodatkowa (balkon, taras itp.),
– standard wykończenia itp.,
Do umowy dołączone powinny być bardzo dobrze i szczegółowo opisane:
– plan i rzut mieszkania.
Jeśli deweloper w swej ofercie gwarantuje nam również wspaniałą infrastrukturę, zażądajmy również załącznika z planem zagospodarowania terenu.
Warto jeszcze wspomnieć o kolejnej ważnej kwestii, a mianowicie różnicy pomiędzy zadatkiem a zaliczką. Zarówno zadatek, jak i zaliczka to zapłata na poczet wykonywanej w przyszłości umowy. Różnica pojawia się wówczas jeżeli do umowy ostatecznie nie dojdzie. Zadatek posiada funkcję gwarancyjną i stanowi zabezpieczenie wykonania zobowiązania, tak więc w przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga może bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić i zadatek zachować, a jeśli sama uiściła zadatek, może żądać go w podwójnej wysokości. Zaliczka natomiast nie spełnia funkcji zabezpieczenia wykonania umowy, dlatego też w przypadku odstąpienia lub rozwiązania umowy, strony powinny sobie zwrócić wszystko to co od siebie otrzymały (czyli także zaliczkę), w innym przypadku byłoby to świadczenie nienależne.
Podpisując umowę warto więc zwrócić uwagę, czy jesteśmy zobowiązani wpłacić zaliczkę czy też zadatek. W przypadku zadatku musi to być jasno i precyzyjnie określone w umowie, iż jest to zadatek – w przeciwnym razie przyjmuje się, że mamy do czynienia z zaliczką. Jeżeli więc jesteśmy zdecydowani na zakup nieruchomości i mamy pewność, że nie będziemy chcieli z tego zakupu zrezygnować warto podpisać umowę w formie aktu notarialnego i wpłacić zadatek, który należycie zabezpieczy  Nasze interesy. Jeżeli zaś nie jesteśmy do końca przekonani co do zakupu nieruchomości – wówczas zdecydowanie  korzystniej byłoby podpisać umowę w zwykłej formie pisemnej i wpłacić zaliczkę, którą odzyskamy gdy do umowy sprzedaży jednak nie dojdzie. Należy jednak zaznaczyć, że w takiej sytuacji deweloper będzie uprawniony do dochodzenia od Nas, jako niedoszłego nabywcy odszkodowania na zasadach ogólnych, tzn. będzie musiał wykazać, że w związku z naszym działaniem poniósł szkodę oraz precyzyjnie określić jej wysokość. W praktyce nie będzie to jednak takie proste dla dewelopera.

]]>
http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/zakup-mieszkania-od-dewelopera-jak-sie-zabezpieczyc/feed/ 0
Zakup mieszkania – na co należy zwrócić uwagę? http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/zakup-mieszkania-na-co-nalezy-zwrocic-uwage/ http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/zakup-mieszkania-na-co-nalezy-zwrocic-uwage/#respond Mon, 14 Dec 2015 13:04:29 +0000 http://www.mieszkania-warszawa.eu/?p=101 zakup

Każdego z Nas czeka w życiu taki moment, w którym będziemy musieli zdecydować na jaką nieruchomość wydamy oszczędności życia bądź zaciągniemy kredyt na wiele lat. Skutki złych decyzji, które podjęliśmy podczas takiego zakupu będziemy na pewno odczuwać dużo bardziej dotkliwie i dłużej, niźli inne codzienne nieprzemyślane zakupy.

 

Większość z Nas tak naprawdę nie posiada dużej wiedzy na temat rynku nieruchomości. Dlatego też przez zakupem wymarzonego mieszkania warto zgłębić tę tematykę i zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.
Po pierwsze musimy pamiętać o lokalizacji i otoczeniu. W tym przypadku musimy zorientować się jakie są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i jakich inwestycji w okolicy Naszego nowego lokum możemy się spodziewać w przyszłości. Rozważając zakup mieszkania z pięknym widokiem na las czy łąkę, warto się takimi planami zagospodarowania przestrzennego zainteresować, aby za kilka lat nie zdziwił Nas widok budowy autostrady czy trasy szybkiego ruchu za oknem.
Po drugie, bardzo ważnym elementem jest komunikacja miejska, która znajduje się w pobliżu Naszej nieruchomości. Należy pamiętać, że im lepiej jest skomunikowana Nasza okolica z centrum miasta, tym lepiej dla Nas: zarówno pod kątem wygody i możliwości szybkiego dojazdu, np. do pracy, jak i pod kątem późniejszej sprzedaży nieruchomości.

 

Po trzecie bliskość takich miejsc, jak: szkoły, przedszkola, sklepy, apteki, baseny, kina, teatry, itp. Pamiętajmy, że z tych wszystkich miejsc korzystamy zarówno My, jak i Nasi bliscy, cały czas – warto więc zwrócić uwagę czy takie placówki znajdują się bezpośrednio w Naszej okolicy abyśmy nie musieli marnować Naszego cennego czasu na dojazd.
Po czwarte, musimy sprawdzić cały szereg dokumentów, dotyczących zarówno samej inwestycji, jak
i dewelopera.
Tak naprawdę aspekty, na które warto zwrócić uwagę można byłoby wymieniać w nieskończoność. Więc co zrobić? Kupować w ciemno i liczyć na łut szczęścia? Poprosić o pomoc znajomego, który już przetestował taki zakup na własnej skórze? A może po prostu zrezygnować po wielomiesięcznych poszukiwaniach i czekać, aż trafi się jakaś wyjątkowa okazja, niczym wygrana w loterii?
A może skorzystać z pomocy brokera, dla którego wszystkie te wszystkie czynniki są po prostu codziennością, sposobem na życie i w wielu przypadkach także pasją?
Tylko ile Nas taka pomoc będzie kosztować? Odpowiedź na to pytanie z pewnością ucieszy większość z Nas: nic – oczywiście pod warunkiem, że skorzystamy z usług prawdziwego brokera, a nie ze zwykłego pośrednika, który „narzuca” swoją prowizję. Jak to możliwe? Otóż prawdziwy broker/doradca nieruchomości jest bezpośrednim sprzedawcą dewelopera. Różni się tylko tym od handlowców w biurach sprzedaży poszczególnych inwestycji, że jest z zewnętrznego biura sprzedaży, które skupia wiele inwestycji. Co za tym idzie, zawsze coś dla nas znajdzie i po prostu doradzi, ponieważ w najlepszych tego typu biurach, potrafią posiadać nawet 90-95% danego rynku nieruchomości w swojej ofercie.
Podsumowując, możemy próbować przeprowadzić tak ważną transakcję sami, ale możemy także skorzystać z darmowej fachowej pomocy profesjonalisty, na której możemy tylko zyskać.

]]>
http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/zakup-mieszkania-na-co-nalezy-zwrocic-uwage/feed/ 0
Standard mieszkania http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/standard-mieszkania/ http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/standard-mieszkania/#respond Mon, 14 Dec 2015 12:58:04 +0000 http://www.mieszkania-warszawa.eu/?p=95 young couple carrying the boxes in new house

Mieszkania z rynku pierwotnego w stanie deweloperskim stają się coraz bardziej popularne. Zakup takiego mieszkania to jednak dopiero początek długiej drogi, której zwieńczeniem jest wprowadzenie się do niego. Z uwagi na konieczność uprzedniego wykończenia lokum, które zakupiliśmy, deweloperzy coraz częściej proponują kupującym podwyższony standard nieruchomości, bądź wykończenie pod klucz. Co w rzeczywistości się za tym kryje? Czy warto przeznaczyć dodatkowe środki i wprowadzić się do gotowego mieszkania?

 

Czym jest stan deweloperski?

 

Nie istnieje formalna definicja tego pojęcia, dlatego też przed ewentualnym zakupem mieszkania w stanie deweloperskim warto dogłębnie zapoznać się z tym tematem. Generalnie jest to podstawowe wykończenie nieruchomości, aczkolwiek niepozwalające jeszcze na wprowadzenie się. Może obejmować przykładowo wylewkę betonową na podłodze, okna i parapety z PCV, niepomalowany tynk na ścianach (bardzo rzadko gładź), czy też drzwi wejściowe (często antywłamaniowe). Zazwyczaj jest też podprowadzona w odpowiednie miejsca w kuchni instalacja wodno-kanalizacyjna, ale nie jest to regułą. Kwestia standardu lokalu uregulowana jest w załączniku do umowy pn. standard wykończenia lokalu, to ten dokument określa w jakim sposób lokal powinien być wykonany przez dewelopera i wydany nabywcy.

 

Czy możemy liczyć na coś więcej? W rzeczywistości wszystko zależy od ceny oraz od umowy z deweloperem. W każdym przypadku możemy podjąć rozmowy z deweloperem co do indywidualnego sposobu wykończenia lokalu (odpłatnie lub w ramach ceny mieszkania, wszystko zależy od negocjacji).

 

Dzięki szczegółowej analizie standardu lokalu w jakim odbierzemy go od dewelopera będziemy mieć możliwość oszacowania kosztu niezbędnych do wykonania prac przed Naszym wprowadzeniem się. Łatwiej będziemy też mogli porównać oferty różnych deweloperów. Musimy mieć na uwadze fakt, iż cena za metr kwadratowy nie zawiera w sobie wszystkich danych o rzeczywistych kosztach całości inwestycji. Jest możliwe, że z pozoru tańsze mieszkanie będzie wymagało poniesienia znaczących dodatkowych wkładów na konieczne prace wykończeniowe, których z kolei będziemy mogli uniknąć, wybierając droższą ofertę.

 

Podwyższony stan deweloperski

To pojęcie również nie jest dokładnie zdefiniowane, co chętnie wykorzystują deweloperzy, którzy traktują termin „podwyższony” jako chwyt marketingowy, który w rzeczywistości nie ma większego znaczenia.

 

Nierzadko usłyszeć można o podwyższonym stanie deweloperskim jako białym montażu, drzwiach antywłamaniowych, ogrzewaniu podłogowym, wideofonie i pomalowanych ścianach. Mimo to zdarza się, iż podwyższony stan i dodatkowe roboty wykonane w mieszkaniu i tak nie pozwalają na wprowadzenie się, gdyż brakuje tam innych, podstawowych prac. Jednym słowem, decydując się na mieszkanie o takim standardzie należy mieć na uwadze fakt, iż trzeba zadbać nie tylko o dodatkowe aspekty wykończenia mieszkania, ale przede wszystkim o podstawy, które często wydać się mogą oczywiste, a jednak wcale nie muszą znaleźć się w zakresie tzw. „podwyższonego stanu deweloperskiego”.

 

Wykończenie pod klucz

Mieszkanie w takim stanie jest praktycznie gotowe do wprowadzenia się, chociaż tutaj także rozumienie tego terminu może się różnić w zależności od dewelopera. Z pewnością natomiast możemy liczyć na pomalowane ściany, wykonane podłogi oraz wstawione drzwi wewnętrzne. Przygotowana powinna też być łazienka, a nierzadko i kuchnia – przynajmniej w zakresie armatury. Takie mieszkanie należy w zasadzie tylko umeblować, aby można być jego określić jako gotowe do zamieszkania. Decydując się na luksusowy apartament przez wykończenie pod klucz możemy nawet rozumieć klimatyzację, wysokiej jakości drewniane okna, czy kamienne parapety. Na próżno jednak szukać takiego standardu w mniej ekskluzywnych budynkach.

 

]]>
http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/standard-mieszkania/feed/ 0
Wysypisko pod oknami? Sprawdź, aby nie żałować! http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/wysypisko-pod-oknami-sprawdz-aby-nie-zalowac/ http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/wysypisko-pod-oknami-sprawdz-aby-nie-zalowac/#respond Wed, 09 Dec 2015 14:55:56 +0000 http://www.mieszkania-warszawa.eu/?p=86 grafika do artykułu (2)

Jednym z podstawowych i najważniejszych kryteriów, którymi kierujemy się przy wyborze własnego mieszkania jest lokalizacja i jego najbliższe sąsiedztwo. Każdemu z Nas marzy się piękny widok na park i jednocześnie stacja metra w pobliżu, która zapewniałaby łatwą i szybką komunikację z Centrum. Niestety, takich mieszkań jest niewiele, a dodatkowo często przekraczają one Nasze możliwości finansowe. Wyznaczamy więc priorytety, którymi kierujemy się przy wyborze mieszkania. Dla niektórych będzie to cisza i spokojna okolica, dla innych dogodne połączenie komunikacyjne z miejscem pracy czy też bliskość szkół dla Naszych pociech. Przy wyborze mieszkania należy także pamiętać o planowanych inwestycjach. Niektóre z nich mogą sprawić, że w najbliższym czasie lokalizacja budynku zyska na atrakcyjności, zaś niektóre mogą uprzykrzyć Nam życie i spowodować, że nieruchomość znacznie straci na wartości.

 

Jakiś czas temu pisaliśmy o umowie deweloperskiej. Jednym z załączników tej umowy jest mapa pokazująca wszystkie planowane inwestycje w promieniu jednego kilometra od osiedla. Jest ona tworzona w oparciu o wszystkie publicznie udostępnione dokumenty. Jest to jak najbardziej wiarygodne źródło informacji, nie mniej jednak ci bardziej dociekliwi mogą to sprawdzić jeszcze na własną rękę.

 

W przypadku Warszawy najlepiej wejść na stronę www.mapa.um.warszawa.pl i wybrać spośród dostępnych tam map, tę z planem zagospodarowania przestrzennego. Niestety, większość terenów Warszawy nie ma uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego, więc jedynym dokumentem jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego . O ile plan zagospodarowania jest aktem prawa miejscowego i zawarte w nim informacje można uznać za pewnik, to studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego służy jedynie jako wskazówka dla osób przygotowujących miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i nie można brać za gwarant zawartych w nim planów. Warto natomiast sprawdzić w Internecie niepokojące Nas inwestycje, w szczególności pod kątem budowy obwodnic czy tras szybkiego ruchu, bo na ich temat możemy zazwyczaj dużo znaleźć. Jednym z ważniejszych elementów jest również rozbudowa II linii metra. W tym momencie są już wybrani generalni wykonawcy kolejnych odcinków dlatego warto zainteresować się inwestycjami w pobliżu kolejnych stacji, ponieważ ich wartość może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych na metrze kwadratowym. Jeżeli dojrzymy jakieś niepokojące Nas inwestycje czy stare hale magazynowe na Woli czy Służewcu, warto sprawdzić jakie są co do nich plany, ponieważ straszące Nas w tej chwili budynki mogą już za chwilę zniknąć i zostać zastąpione przez nowe, ładne budownictwo

 

Podsumowując, zachęcamy do rozwagi w wyborze mieszkania i do tego aby sprawdzić informacje, które otrzymamy od handlowca w biurze sprzedaży dewelopera.

 

]]>
http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/wysypisko-pod-oknami-sprawdz-aby-nie-zalowac/feed/ 0
Odbiór mieszkania od dewelopera http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/odbior-mieszkania-od-dewelopera/ http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/odbior-mieszkania-od-dewelopera/#respond Tue, 08 Dec 2015 08:09:24 +0000 http://www.mieszkania-warszawa.eu/?p=82 Odbiór mieszkania od dewelopera

Ostatnim etapem przed wprowadzeniem się do upragnionego lokum jest odbiór mieszkania. Jak to zrobić, na co należy zwrócić uwagę?

 

Na odbiór lokalu najlepiej umówić się z fachowcem, jednak jeżeli musisz dokonać tego sam, powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pomocne może okazać się zabranie takich przyrządów jak miarka, poziomnica czy kątownik. Wybierając się po odbiór mieszkania pamiętaj również o zabraniu umowy i projektu mieszkania. Pamiętaj by dokładnie obejrzeć -wszystkie pomieszczenia, zwracając szczególna uwagę na:

 

Tynki ścian – przede wszystkim zwróć uwagę na ich jakość i pion. Sprawdź czy ściany są równe, czy nie ma na nich ewentualnych pęknięć oraz przebarwień. Ściany powinny być na całej powierzchni równe i gładkie, bez większych wgnieceń czy ubytków,

 

Posadzki cementowe, szlichty – skontroluj czy są właściwie wypoziomowane oraz czy jakość użytych materiałów jest zgodna ze standardem wykończenia przedstawionym przez dewelopera,

 

Obmiar mieszkania – sprawdź czy wielkość całego lokalu i poszczególnych pomieszczeń zgadza się z wymiarami w planie mieszkania oraz ostatecznym pomiarem lokalu dokonanym po jego wybudowaniu – pamiętaj, że każdy centymetr powierzchni mieszkania to konkretne pieniądze,

 

Stolarka okienna i drzwiowa – sprawdź jakość zamontowania, czy okna oraz drzwi zamykają się i otwierają odpowiednio, czy nie ma na nich ewentualnych uszkodzeń, takich jak rysy, czy pęknięcia. Jeżeli otrzymałeś informację, że drzwi zewnętrzne są antywłamaniowe – powinieneś otrzymać odpowiedni atest,

 

Taras, loggia, balkon – zwróć uwagę na to czy posadzki są odpowiednio położone, a jakość jest taka jaka została Ci zagwarantowana. Ponadto upewnij się czy jest odpowiednie ujście dla deszczu, a barierki są stabilnie zamontowane,

 

Instalacja grzewcza, elektryczna, gazowa i wodna – sprawdź czy cała instalacja działa prawidłowo. Nie zapomnij również sprawdzić czy punkty są zlokalizowane w tych samych miejscach co na projekcie mieszkania,
Wentylacja – przetestuj ciąg wentylacji – pamiętaj, że niewłaściwa wentylacja zwiększa ryzyko wystąpienia wilgoci i zagrzybienia.

 

Jeżeli zakupiłeś mieszkanie wykończone „pod klucz”, pamiętaj by sprawdzić czy obiecany standard wykończenia zgadza się ze stanem faktycznym. Przy oględzinach nie spiesz się – należy bardzo dokładnie sprawdzić jakość wszystkich prac oraz użytych materiałów.

 

Pamiętaj, że usterki mogą poważnie utrudnić wykończenie mieszkania i zwiększyć jego koszt, dlatego tak ważne jest by dokładnie obejrzeć nieruchomość.

 

Kolejnym krokiem przy odbiorze mieszkania jest podpisanie z przedstawicielem dewelopera protokołu zdawczo-odbiorczego. Pamiętaj by wpisać do niego wszystkie usterki, które zauważyłeś. Jeżeli mieszkanie posiada wady, masz prawo żądać naprawy, wymiany rzeczy na wolną od wad lub obniżenia ceny, a wiec zwrotu części pieniędzy. W przypadku poważnych wad możesz także złożyć oświadczenia o odstąpieniu od umowy, chyba że deweloper niezwłocznie i bez zbędnych niedogodności dla Ciebie wymieni rzecz na wolną od wad lub wadę tę usunie. Pamiętaj, że jest to Twoje prawo, a Twoja niewiedza może działać tylko na Twoją niekorzyść.

 

Gdy będziesz w 100% pewny, że do protokołu zostały wpisane wszystkie usterki, możesz już przystąpić do jego podpisania i odbioru lokalu. W protokole oświadczasz czy przyjmujesz mieszkanie w stanie zgodnym z umową oraz czy otrzymujesz w danym dniu klucze – jeżeli mieszkanie ma usterki uniemożliwiające prawidłowe korzystanie z lokalu, lepiej poczekaj z podpisywać protokołu odbioru do czasu ich usunięcia.

 

Warto wiedzieć, że zgodnie z prawem, kupującemu mieszkanie od dewelopera przysługuje 5-letnia rękojmia. W tym okresie deweloper ma obowiązek usunąć wszelkie wady lokalu oraz części wspólnych (np. klatki budynku). Dotyczy to również wad powstałych z winy dewelopera, których nie wykryto w czasie odbioru. Mogą być to wady konstrukcyjne, jak również te, które uwydatnią się dopiero w trakcie użytkowania – jednak musimy wtedy wykazać jednoznacznie, że wada jest winą sprzedającego.

]]>
http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/odbior-mieszkania-od-dewelopera/feed/ 0
Kilka słów o księdze wieczystej http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/kilka-slow-o-ksiedze-wieczystej/ http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/kilka-slow-o-ksiedze-wieczystej/#respond Mon, 16 Nov 2015 11:56:16 +0000 http://localhost/wordpress/?p=75 555

Z zakupem nieruchomości wiąże się nierozłącznie kwestia ksiąg wieczystych – odpis z księgi jest niezbędny to sporządzenia umowy notarialnej.

 

Czym jest księga wieczysta?

 

Jest to dokument przedstawiający stan prawny danej nieruchomości. Jest to pomocne do ustalenia komu przysługują jakie uprawnienia do nieruchomości oraz w jakim zakresie. Księga wieczysta występuje pod postacią zbioru dokumentów zawierających akty notarialne, a także inne dane, które potrzebne były, aby założyć poszczególne wpisy lub wprowadzić w nich zmiany. Mogą to być np. wypisy z rejestru gruntów i budynków, mapy, różnorakie zaświadczenia oraz kartoteki lokali. Księgi wieczyste występują obecnie zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, co jest niewątpliwą zaletą w kwestii możliwości załatwienia odpisu z księgi nieruchomości, która położona jest np. w innej miejscowości.

 

Zasada, która ściśle wiąże się z powyższym tematem dotyczy rękojmi wiary. Dotyczy ona sytuacji, w której istnieje rozbieżność pomiędzy prawnym stanem nieruchomości zapisanym w księdze wieczystej a stanem rzeczywistym. Wtedy zapisy widniejące w księdze wieczystej rozstrzygają ew. spór na korzyść osoby, która nabyła własność, bądź inne prawo rzeczowe od osoby wpisanej do księgi ( zgodnie z art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).

 

Odpisy z ksiąg wieczystych

 

Istnieje kilka rodzajów wypisów, jakie można uzyskać z księgi wieczystej. Po pierwsze warto wspomnieć o odpisie zwykłym – przedstawione są w nim informacje o stanie wpisów w księdze. Innymi słowy zawiera on jedynie aktualne dane dotyczące oznaczenia i stanu prawnego nieruchomości. Dodatkowo w takim odpisie zawarte są również tzw. wzmianki, czyli informacje o wnioskach, jakie były złożone do danej księgi wieczystej, które nie zostały jeszcze rozpatrzone lub też zostały oddalone nieprawomocnym postanowieniem, a także informacje o umorzeniu postępowania, odrzuceniu wniosku, zarządzeniu zwrotu wniosku, skargach na orzeczenia referendarzy sądowych, wszczęciu postępowania z urzędu oraz kasacjach.

 

Innym typem odpisu jest odpis zupełny księgi wieczystej, który prezentuje nie tylko treść odpisu zwykłego, ale też wykreślone wpisy i wzmianki, które były ujawnione od chwili przepisania dotychczasowej księgi wieczystej ( prowadzonej wcześniej w papierowej wersji) do momentu wprowadzenia księgi wieczystej do formy elektronicznej. Tym samym w odpisie zupełnym zawarte są zarówno aktualne dane, jak i informacje o dokonanych zmianach. Mówiąc o zmianach należy zatem rozumieć przez nie zmiany w systemie informatycznym w oznaczeniu nieruchomości, dane o poprzednich właścicielach, o wieczystych użytkownikach czy też osobach uprawnionych z tytułu własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, o ograniczeniach w rozporządzaniu oraz o ograniczonych prawach rzeczowych, jakie obciążają nieruchomość, a także o innych prawach i roszczeniach i o ustanowionych hipotekach.

 

Kolejny rodzaj odpisu z księgi wieczystej to zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej. Dokument ten zawiera dane o tym, że księga wieczysta o numerze wskazanym przez wnioskodawcę została zamknięta, w związku z czym nie można już dokonywać w niej wpisów oraz zamieszczać wzmianek.

 

Działy księgi wieczystej

 

W księdze wieczystej znajdują się cztery działy. W ramach działu I znajduje się oznaczenie nieruchomości, bądź spółdzielczego własnościowego prawa, a także wpisy praw związane z własnością. W zakres tego działu wchodzą dwie części.

 

Pierwsza część, oznaczana jako dział I- O, obejmuje dane, które służą do oznaczenia nieruchomości taki jak : położenie,  powierzchnia, czy też sposób użytkowania. Jeśli dana nieruchomość gruntowa zostaje oddana w użytkowanie wieczyste, to w dziale tym wskazane jest, że z użytkowaniem wieczystym wiąże się własność budynków albo innych urządzeń. Zamieszczany jest też ich stosowny opis.

 

Druga część oznaczana jest zaś jako dział I – Sp. Znajdują się w niej informacje dot. praw związanych z własnością nieruchomości, tj. prawa, które przysługują osobie będącej każdorazowym właścicielem nieruchomości. Za prawa związane z własnością nieruchomości uznaje się: udział w nieruchomości wspólnej oraz służebność gruntową. Księga wieczysta prowadzona dla prawa spółdzielczego określa rodzaj prawa, a także właściwą spółdzielnię mieszkaniową. Jeśli nieruchomość gruntowa została oddana w użytkowanie wieczyste, to w dziale tym wskazany jest termin, do którego zostało ustanowione owe użytkowanie, a także sposób korzystania z nieruchomości.

 

Podsumowując, informacje zawarte w dziale I księgi wieczystej mówią nam o tym, gdzie jest położona nieruchomość ( województwo, powiat, gmina, miejscowość, dzielnica), jak jest ona oznaczona ( tzn. jaki jest numer działki), z jakiego jest ona obrębu oraz jaki jest jej adres, powierzchnia lokalu, obszar działki, a także czy działka jest zabudowana – a jeśli tak – to ile budynków się na niej znajduje.

 

W dziale II księgi wieczystej zawarte są dane o właścicielu nieruchomości lub też o osobie uprawnionej do spółdzielczego własnościowego prawa, jak też do jej użytkowania wieczystego. Znajdują się tam informacje w zakresie: imienia, nazwiska właściciela, a także – jeśli nieruchomość posiada kilku współwłaścicieli – określenie, jaką rozdzielone są udziały w nieruchomości.

 

III dział księgi wieczystej zawiera informacje o ciężarach i ograniczeniach, jakie dotyczą nieruchomości. Znaleźć można tu dane np. o: ograniczonym prawie rzeczowym ( służebność osobista i gruntowa, które obciążają daną nieruchomość i  możliwość jej użytkowania), prawach i roszczeniach osobistych ( np. prawie pierwokupu i odkupu, oddaniu nieruchomości w najem lub dzierżawę, roszczeniach wynikających z umowy przedwstępnej), a także o sposobie zarządzania nieruchomością oraz o ograniczeniach w rozporządzaniu nią, jakie wynikają z przepisów szczególnych ( m.in. wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego bądź egzekucji, ogłoszenie upadłości, zainicjowanie postępowania naprawczego). W ramach tego działu zawarte są zmiany praw, roszczenia, ciężary i ograniczenia, ze szczególnym uwzględnieniem zmian pierwszeństwa, późniejszego łącznego obciążenia prawem innej nieruchomości, przeniesienia części obciążonej nieruchomości do innej księgi wieczystej, a także przyłączenia się kolejnego wierzyciela do toczącej się egzekucji.

 

Dział IV księgi wieczystej zawiera natomiast wpisy dotyczące hipoteki, bądź hipotek, jakie zabezpieczają kredyt zaciągnięty przez właściciela nieruchomości.

 

Opłaty
Wypisy z ksiąg wieczystych są odpłatne. Wpis dot. własności, użytkowania wieczystego lub ograniczonego prawa rzeczowego wiąże się z kosztem na poziomie ok. 200 zł, natomiast za wpis udziału w owym prawie pobierana jest część opłaty stałej, proporcjonalnej do wysokości udziału, jakkolwiek nie mniej jednak niż 100 zł. Założenie księgi wieczystej to koszt 60 zł, a za wykreślenie wpisu pobierana jest połowa opłaty. Odpis zwykły księgi wieczystej kosztuje 30 zł, natomiast odpis zupełny 60 zł. Wniosek o wydanie zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej kosztuje zaś 10 zł.

]]>
http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/kilka-slow-o-ksiedze-wieczystej/feed/ 0
MIKROAPARTAMENTY, zakup z przyszłością? http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/mikroapartamenty-zakup-z-przyszloscia/ http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/mikroapartamenty-zakup-z-przyszloscia/#respond Mon, 16 Nov 2015 11:53:24 +0000 http://localhost/wordpress/?p=71 444

Temat mikropartamentów stał się ostatnio bardzo nośnym tematem poruszanym przy okazji wielu spotkań oraz konferencji. Pojawiają się pytania czy zakup takiej nieruchomości w ogóle ma sens, czy późniejszy wynajem będzie przynosił satysfakcjonujące zyski?

 

Dla osób, które zastanawiają się nad zakupem nieruchomości temat mikroapartamentów staje się coraz bardziej atrakcyjny. Aby dokonać prawidłowej oceny własnych potrzeb oraz atrakcyjności samego produktu należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania: Jakie cechy powinien mieć mikroapartament? Dla kogo przeznaczone są mikroapartamenty?

 

Przede wszystkim decydując się na zakup mikroapartamentu należy pamiętać, aby był on zlokalizowany w ścisłym centrum miasta. Powinniśmy zwrócić uwagę, że lokal musi posiadać dostęp do pełnej infrastruktury usługowej, gdzie po drodze do pracy będziemy mogli wstąpić do pobliskiej kawiarenki po ulubioną kawę, która pozwoli rozpocząć nam dzień tak jak lubimy. Dobry mikroapartament, to miejsce skąd do pracy, pieszo, czy rowerem, będzie 10-15 minut. Otoczenie apartamentu ma być jego przedłużeniem, czyli wszystko musi być na wyciągnięcie ręki. Z apartamentu powinno być dostatecznie blisko do wszystkich punktów, z których korzystamy na co dzień, czy to w zakresie kultury, czy spotkań towarzyskich. Dobry mikroapartament, to miejsce, do którego bez problemu można wrócić na chwilę kończąc jedno spotkanie, a za chwilę zaczynając drugie.

 

Mikroapartament zapewne nie jest opcją dla rodziny z trójką dzieci – to wynika z samej nomenklatury. Skoro apartament jest „mikro”, to pojawia się kwestia metrażu i towarzyszące jej pytanie: Jak bardzo „mikro” ma być nasz mikroapartament?. Najprościej odpowiadając na tak postawione pytanie można stwierdzić, że mikroapartament powinien być większym pokojem hotelowym. Mikroapartament to idealna opcja zarówno dla osób o nieszablonowym trybie pracy, takich jak naukowcy, czy biznesmeni, którzy często odbywają delegację i potrzebują własnego miejsca w ścisłym centrum miasta, gdzie toczy się życie biznesowe. Mikroapartament to także idealne miejsce dla studenta, który w ciągu dnia nie ma zbyt wiele czasu na przebywanie w mieszkaniu, ale zawsze potrzebuje mieć je „pod ręką”.

 

Mikroapartamenty można urządzić bardzo łatwo i elastycznie, dostosowując je pod nasze indywidualne wymagania, wygospodarowując przy tym dość dużo wolnej przestrzeni.

 

Apartamenty typu mikro posiada w swoim portfelu nieruchomości Ochnik Development. Doceniany, chodź dość świeży deweloper na rynku. Już za 170.000 złotych można stać się właścicielem takiego apartamentu.

 

Czy więc jest to atrakcyjna inwestycja, która pozwoli nam zarabiać na niej w przyszłości? Zważając na szeroki krąg podmiotów zainteresowanych potencjalnym wynajmem z dużą dozą prawdopodobieństwa można odpowiedzieć, że tak. Nasze przekonanie potwierdza również fakt, iż wśród naszych klientów pojawia się coraz więcej pytań o tego rodzaju nieruchomości.

 

Nie warto zwlekać z decyzją.

]]>
http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/mikroapartamenty-zakup-z-przyszloscia/feed/ 0
Inwestycja w pewną emeryturę http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/inwestycja-w-pewna-emeryture/ http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/inwestycja-w-pewna-emeryture/#respond Mon, 16 Nov 2015 11:44:48 +0000 http://localhost/wordpress/?p=67  

33W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi nie wierzy, lub przynajmniej mocno powątpiewa, że w przyszłości „dostanie” od Państwa godną emeryturę. Można zatem zawczasu wziąć sprawy  w swoje ręce i nie martwić się o przyszłość.

 

Jednym z najlepszych i zarazem najłatwiejszych sposobów na spokojną, godną Europejczyka „jesień życia”, jest inwestycja w nieruchomości. Weźmy na przykład stolicę naszego kraju. Warszawa cechuje się ogromnym napływem mieszkańców na krótki okres, który wynosi od kilku miesięcy do kilku lat. Są to między innymi pracownicy dużych firm, którzy przyjeżdżają na czasowy kontrakt, ludzie z mniejszych miejscowości przeprowadzający się w celach zarobkowych, którzy nie dysponują środkami finansowymi pozwalającymi na zakup nieruchomości, na nawet nie mający zdolności kredytowej umożliwiającej zakup własnego mieszkania. Wreszcie, to także rzesze studentów, którzy z założenia przybywają do Warszawy na okres trzech do pięciu lat. Wszystkie wyżej wymienione grupy ludzi potrzebują lokali mieszkalnych, wobec czego nie zostaje im nic innego jak wynająć mieszkanie. I tu pojawia się szansa na pewną emeryturę dla wynajmujących.

 

Skoro tak, to pojawia się pytanie za co kupić mieszkanie skoro jest to wydatek na poziomie kilkuset tysięcy złotych? Jak bliżej się temu przyjrzymy to może się okazać, że stać nas na taki zakup, a być może nawet na zakup nie jednego, czy dwóch, ale większej liczby nieruchomości.

 

Przyjmijmy, że dysponujemy kwotą 60.000 złotych (bo oszczędzaliśmy, albo otrzymaliśmy w spadku). Oczywiście to nie starczy na zakup nawet najmniejszego mieszkania w Warszawie za gotówkę, ale wystarczy na zakup nawet trzech kawalerek na kredyt. Zakładając, że decydujemy się na zakup na łączną kwotę 600.000 złotych, czyli 200.000 złotych za każdą kawalerkę, musimy zaciągnąć kredyt na 540.000 złotych (60.000 złotych to nasz wkład własny). Przy obecnych stopach procentowych, jeżeli zaciągniemy taki kredyt na 30 lat, to rata będzie wynosiła około 2.400 złotych miesięcznie. Każde nasze mieszkanie powinniśmy bez kłopotu wynająć za 1.000 złotych. Musimy oczywiście przyjąć różne koszty poboczne, brak pełnej ciągłości w najmie, itp., lecz z pewnością możemy liczyć na to, że kredyt „będzie się spłacać sam”.

 

Na zakończenie wyjaśnijmy sobie czemu jest to „pewna” emerytura. Otóż, po pierwsze, tak jak już wspomnieliśmy w takich dużych aglomeracjach jak aglomeracja warszawska, zawsze będzie napływ nowych klientów niejako „skazanych” na wynajęcie naszej kawalerki. Po drugie, i można by rzec, że najważniejsze, to absolutny brak ryzyka dewaluacji pieniądza. Jeżeli nasza waluta straci na wartości (najczęściej traci z roku na rok), to nasze oszczędności na koncie, czy pod przysłowiową poduszką za 30 lat będą warte znacznie mniej niż dziś. Z nieruchomościami, jest za to zupełnie na odwrót, bowiem wraz ze wzrostem cen towarów wzrastać będzie także wartość naszych nieruchomości.

]]>
http://www.mieszkania-warszawa.eu/all/inwestycja-w-pewna-emeryture/feed/ 0