facebook_ico
twitter_ico

Stan surowy, standard deweloperski, a może mieszkanie pod klucz?

Happy family planning their new apartment

Happy family planning their new apartment

W ofertach deweloperów spotkasz się z trzema rodzajami wykończenia nieruchomości – surowym, deweloperskim i pod klucz. Pamiętaj jednak, że nie warto opierać się wyłącznie na informacji o rodzaju danego standardu, ponieważ dla każdego z inwestorów może oznaczać on coś zupełnie innego. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania koniecznie zapoznaj się z prospektem, w którym znajdziesz zarówno wyszczególnienie wykorzystanych do budowy materiałów, jak również dokładny opis stanu wykończenia, czyli wszystkiego, co otrzymasz w cenie. Poniżej przedstawiam informacje o tym, czego możesz spodziewać się po poszczególnych standardach.

Stan surowy…

…dotyczy nieruchomości bez jakichkolwiek elementów wykończenia i dużo częściej stosowany jest w przypadku domów wolnostojących, szeregowych bądź bliźniaków aniżeli w przypadku mieszkań. Nieruchomość w tym stanie najczęściej posiada już mury, dach, okna, drzwi i ścianki działowe, ale kwestia obecności poszczególnych instalacji zależy już od indywidualnych założeń dewelopera.

Standard deweloperski…

…wiąże się z największą różnorodnością oferty wykończeniowej. Oprócz elementów, które obejmuje stan surowy zazwyczaj oferuje on wylewki betonowe, rozprowadzenie instalacji i tynki na ścianach. Zauważ jednak, że dla niektórych deweloperów standardem będzie wyposażenie mieszkania w drzwi wejściowe, rolety zewnętrzne, parapety czy armaturę sanitarną, a dla innych już nie. Warto również na bieżąco śledzić oferty z rynku pierwotnego, ponieważ deweloperzy coraz częściej prześcigają się w tworzeniu akcji promocyjnych, które do stanu deweloperskiego wliczają np. ogrzewanie podłogowe bądź wyposażenie kuchni.

Mieszkania wykończone pod klucz…

…to idealna opcja, o ile bardziej zależy Ci na oszczędności czasu niż pieniędzy. Ponadto zauważ, że bardzo rzadko zdarza się, aby inwestor wykonywał prace podporządkowane preferencjom konkretnego nabywcy. Najczęściej oferuje on kilka rodzajów wykończenia, a każdy z nich niesie ze sobą możliwość wyboru spośród kilku wariantów. Dzięki takiej mnogości kombinacji nie musisz jednak obawiać się, że Twoja łazienka bądź kuchnia będzie łudząco podobna do łazienki sąsiada.

Kategorie: allPorady Ekspertów

Zostaw komentarzPodobał Ci się ten wpis?

Nie przegap następnego! - zapisz się do newslettera.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeżeli na naszej stronie nie znalazłeś interesujących Cię zagadnień napisz lub zadzwoń (+48) 511 270 706, a nasi eksperci rozwiążą twoje problemy.

Imie

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI