facebook_ico
twitter_ico

Rynek wtórny czy pierwotny- co lepiej wybrać?

Rynek wtórny czy pierwotny, co lepiej wybrać
Każda osoba decydująca się na zakup mieszkania zadaje sobie to samo pytanie: który rynek mieszkań wybrać: wtórny czy pierwotny?
Rynek wtórny charakteryzuje się tym, ze dokładnie widzimy co kupujemy. Mamy szeroki wachlarz możliwości do wyboru-poczynając od starych przedwojennych kamienic, poprzez bloki z wielkiej płyty do nowych, kilkuletnich budynków. Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego musimy być jednak świadomi jakie koszty wiążą się z taką decyzją. Począwszy od kosztów sądowych związanych
z przeniesieniem własności, taksy notarialnej, podatku PCC (wynoszącego 2% wartości mieszkania) do prowizji pośrednika która wynosi od 1 do nawet 3-4% wartości mieszkania. Nierzadko się zdarza, że mieszkania z rynku wtórnego od razu potrzebują generalnego remontu. Bardzo często korzystając z okazji, że mieszkanie nadaje się do generalnego remontu, decydujemy się od razu także na zmianę układu mieszkania, co z kolei sprawia, że remont trwa bardzo długo i staje się męczący i uciążliwy nie tylko dla Nas samych, ale także dla Naszych sąsiadów.
Dużym plusem mieszkań z rynku wtórnego jest to, że wiemy co się dzieje wokól budynku i w najbliższej okolicy. Zarówno tereny zielone jak i najbliższa okolica są już odpowiednio zagospodarowane, dzięki czemu już od chwili zamieszkania mamy dostęp do całej infrastruktury. Możemy także podpytać naszych przyszłych sąsiadów
o jakość życia w tym miejscu oraz upewnić się, czy -tuż pod Naszymi oknami nie jest planowana budowa kolejnego wieżowca.
Rynek pierwotny charakteryzuje się tym, że w większości kupowane mieszkania widzimy tylko na planie oraz na makiecie w biurze sprzedaży. Podczas zakupu możemy jedynie zobaczyć etap zaawansowania prac budowlanych. Nowoczesne budownictwo wiąże się z dużymi udogodnieniami dla mieszkańców. Praktycznie każdy nowo wybudowany budynek posiada swój własny parking podziemny, monitoring, windy, równe ściany, klatki schodowe o wysokim standardzie oraz bardzo dobrze zagospodarowane części wspólne, których na próżno szukać w budynkach o niższym standardzie z rynku wtórnego.
Atutem rynku -pierwotnego jest fakt, że kupując mieszkanie w trakcie budowy, często sam deweloper pozwala Nam zmienić ustawienie ścian, zmienić ich ilość i tym samym zmienić wielkość różnych pomieszczeń. Dodatkowym plusem mieszkań z rynku pierwotnego jest opcja wykończenia mieszkania „pod klucz” przez dewelopera. W niektórych przypadkach zdarza się, że deweloper oferuje takie wykończenie za symboliczną złotówkę.
Większość osób kupujących mieszkanie na rynku pierwotnym decyduje się na wykończenie mieszkania we własnym zakresie. Pozwala to na stworzenie mieszkania, które będzie w 100% odpowiadało Naszym oczekiwaniom i wyobrażeniom o idealnym mieszkaniu..
Decydując się na mieszkanie pierwotnego musimy także wiedzieć, że koszty związane z nabyciem nieruchomości są znacznie mniejsze niż przy rynku wtórnym. Pamiętać trzeba, że deweloperzy są bardziej skłonni udzielić nam rabatu niż osoba prywatna. Dodatkowo nie płacimy podatku PCC, a podatek VAT wliczony jest już w cenę mieszkania. Największym plusem jest także brak kosztów pośrednictwa- brokerzy mieszkaniowi nie pobierają żadnych prowizji od osób kupujących mieszkanie na rynku pierwotnym oraz nie podpisują z Nami żadnych umów pośrednictwa. Umowy podpisywane są tylko i wyłącznie z deweloperem. Jedynymi kosztami jakie ponosi kupujący są koszty taksy notarialnej oraz koszty sadowe związane z przeniesieniem własności nieruchomości.
Reasumując, warto dobrze przemyśleć kwestie wyboru mieszkania- należy na spokojnie zastanowić się,
z którego rynku zakupić mieszkanie. Jeżeli mamy jasno sprecyzowane wymagania dotyczące Naszej wizji idealnego mieszkania, a przy tym ograniczony budżet- zdecydowanie bardziej korzystny będzie dla Nas wybór mieszkania z rynku pierwotnego. Decydując się na zakup mieszkania bezpośrednio od dewelopera mamy możliwość zakupu i wykończenia mieszkania dokładnie tak jak tego oczekiwaliśmy, ponadto nie płacimy podatku PCC i w łatwy sposób możemy wynegocjować rabat na zakup Naszego wymarzonego lokum.

Kategorie: allMieszkanie na start

Zostaw komentarzPodobał Ci się ten wpis?

Nie przegap następnego! - zapisz się do newslettera.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeżeli na naszej stronie nie znalazłeś interesujących Cię zagadnień napisz lub zadzwoń (+48) 511 270 706, a nasi eksperci rozwiążą twoje problemy.

Imie

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI