facebook_ico
twitter_ico

Program Mieszkanie dla Młodych od września na nowych zasadach

Real estate agent giving flat keys to a new property owner on blurred background

Real estate agent giving flat keys to a new property owner on blurred background

Od 1 września 2015 roku osoby planujące zakup swojego pierwszego mieszkania, będą mogły skorzystać ze znowelizowanych przepisów ustawy o tzw. programie „Mieszkanie dla Młodych”.

 

Ze zmian, które weszły w życie 1 września 2015 roku przede wszystkim skorzystają rodziny, z co najmniej trojgiem dzieci, ponieważ w przypadku takich beneficjentów wartość dotacji na zakup pierwszego mieszkania wzrosła aż dwukrotnie, z 15 do 30%, dzięki czemu rodziny wielodzietne decydujące się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie będą mogły liczyć na dofinansowanie przekraczające nawet 116.000 złotych. Kolejną zmianą prorodzinną jest zwiększenie dotowanej powierzchni lokalu z 50 m2 do 65 m2. Zmiany obejmą również rodziny z dwojgiem dzieci, które będą mogły skorzystać z 20% dopłaty do zakupu pierwszego mieszkania (do tej pory było to 15%). Ze zmian nie skorzystają natomiast nabywcy wychowujący jedno dziecko. W przypadku tych podmiotów wysokość dotacji w dalszym ciągu wynosić będzie 15%.

 

Rewolucyjną zmianą nie jest jednak podniesienie wartości dotacji, lecz objęcie programem „Mieszkanie dla Młodych“ mieszkań z rynku wtórnego, na którą tak bardzo czekały osoby w szczególności zainteresowane zakupem mieszkań w mniejszych miastach oraz osoby chcące dokonać zakupu lokalu starszego (w budynku o niższym standardzie), ale za to w korzystniejszej lokalizacji. Niestety pomimo wątpliwości analityków rynku nieruchomości zmianie nie uległ sposób wyliczania wskaźników cen mieszkań, czego skutkiem jest niedostosowanie się limitów cen kwalifikujących mieszkania do programu „Mieszkanie dla Młodych” do stawek obowiązujących na rynku.

 

W rezultacie osoby chcące skorzystać z dofinansowania oferowanego przez Państwo przy zakupie mieszkania z rynku wtórego w Warszawie będą mogły zakupić nieruchomość, której cena metra kwadratowego nie przekracza poziomu 5.390,44 złotych, co stanowiło będzie nie lada wyzwanie.

 

Wątpliwość budzi jednak dostosowanie się właścicieli mieszkań sprzedających swoje lokale na rynku wtórym do obostrzeń (w szczególności cenowych), które niesie za sobą program „Mieszkanie dla Młodych”. Rozwiązaniem deweloperów, którzy są elastycznym uczestnikiem rynku nieruchomości i którzy zdają sobie sprawę, że rynek potrzebuje mieszkań dla osób młodych, które będą mogły skorzystać z dotacji Państwa jest realizacja projektów na peryferyjnych obszarach miast, dzięki czemu są w stanie zaproponować bardzo konkurencyjne ceny.

 

Należy więc postawić pytanie – Czy nowe regulacje program „Mieszkanie dla Młodych” ożywią sektor mieszkań z rynku wtórego? Na rynku warszawskim będzie to raczej niemożliwe ze względu na niskie wartości cen kwalifikujących mieszkania do programu „Mieszkanie dla Młodych”, a co za tym idzie znikomą część rynku, którą ten program obejmie.

Kategorie: allMieszkanie na start

Zostaw komentarzPodobał Ci się ten wpis?

Nie przegap następnego! - zapisz się do newslettera.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeżeli na naszej stronie nie znalazłeś interesujących Cię zagadnień napisz lub zadzwoń (+48) 511 270 706, a nasi eksperci rozwiążą twoje problemy.

Imie

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI