DSC1318_hdr

czyli jak szybko zawęzić pole poszukiwań nowego mieszkania

Większość osób zainteresowanych zakupem mieszkania pierwszorzędnie koncentruje się na znalezieniu lokum, które w pełni odpowiada ich oczekiwaniom, a dopiero następnie na znalezieniu odpowiedniego kredytu mieszkaniowego. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę i nie dysponujesz pokaźnym wkładem własnym, determinantę Twojego wyboru powinna stanowić jednak zdolność kredytowa. Znajomość tejże pozwoli Ci na dokładne określenie kwoty, za jaką możesz kupić mieszkanie. Pamiętaj jednak, że większość ofert z rynku pierwotnego dotyczy wnętrz w stanie deweloperskim, które wymagają dodatkowego wykończenia, a co za tym idzie – nakładów finansowych.

Zanim rozpoczniesz poszukiwania nowego mieszkania określ swoją zdolność kredytową. W tym celu możesz udać się do placówki wybranego banku bądź do firmy specjalizującej się w doradztwie finansowym, gdzie dowiesz się jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać kredyt i na jaką kwotę pożyczki możesz liczyć. Przed wizytą w banku możesz samodzielnie zadbać o poprawę zdolności kredytowej poprzez zamknięcie innych zobowiązań finansowych, takich jak karty kredytowe czy debety. Jeśli jednak w przeszłości korzystałeś z kredytu i nie dotrzymałeś terminów jego spłaty, musisz liczyć się z możliwością wystąpienia trudności z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego. Osoby starające się o pożyczkę są sprawdzane przez bank w Biurze Informacji Kredytowej, a informacje o nieterminowej spłacie poprzedniego zobowiązania finansowego obniżają ich wiarygodność w oczach banku.

Określenie zdolności kredytowej stanowi podstawowy czynnik zawężający obszar poszukiwań mieszkania. Obszar ten stanie się jeszcze węższy, kiedy dokładnie zdefiniujesz czego oczekujesz od nowego miejsca zamieszkania.

Lokalizacja to z pewnością jeden z najważniejszych czynników, którymi kierujemy się podczas wyboru mieszkania. Decyduje ona nie tylko o komforcie naszego życia w danym miejscu, ale również o jego przyszłej wartości rynkowej. Z jednej strony nikt nie chce spędzać połowy życia na dojazdach, dlatego warto upewnić się ile zajmie Ci podróż do pracy, czy szkoły. Z drugiej strony warto sprawdzić, jakie obiekty znajdują się w sąsiedztwie i czy są wśród nich najważniejsze placówki i punkty usługowe – poczta, apteka, przychodnia lekarska, supermarket czy osiedlowy sklepik, w którym kupisz świeże pieczywo na śniadanie.

Podejmując decyzję o zakupie danego mieszkania przywiązuj dużą uwagę do kwestii praktycznych, ale daj dojść do głosu również swoim prywatnym upodobaniom. Zastanów się czy w nowym wnętrzu i na nowym osiedlu będziesz czuć się komfortowo – czy układ przestrzenny inwestycji zapewnia należytą intymność i chroni przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, a także czy niewielki ogródek pod blokiem wystarczy, aby zaspokoić potrzebę kontaktu z naturą? Zorientuj się także, jakie atrakcje zapewnia najbliższa okolica – czy znajdziesz w niej przyjazny park na spacer z dzieckiem, ścieżkę rowerową, idealne do codziennego joggingu trasy, bazarek ze świeżymi warzywami, zaciszną kawiarnię lub inne miejsca, z których korzystasz w swoim codziennym życiu?

Równie dużą wagę należy przywiązać do funkcjonalności mieszkania. Zwróć uwagę na to, czy do jego wykonania wykorzystano dobrej jakości materiały, które gwarantują zarówno trwałość i oszczędność, jak również komfort akustyczny. Pamiętaj, że niejednokrotnie – dzięki odpowiednio wczesnemu podjęciu decyzji o zakupie nowego mieszkania – możesz zyskać wpływ na aranżację wnętrza. Jeśli jednak inwestujesz w mieszkanie zaaranżowane według oryginalnego projektu dewelopera, zwróć uwagę nie tylko na jego metraż, ale przede wszystkim na ilość i rozkład pomieszczeń. Przeanalizuj swoje zwyczaje i upewnij się czy w poszczególnych wnętrzach znajdzie się miejsce na związane z nimi elementy, takie jak duża wanna do długich kąpieli czy miękka sofa do wieczornego oglądania telewizji w salonie. Określ również, jaki tryb życia prowadzisz i zdecyduj czy wolisz, aby wnętrze było bardziej naświetlone rano czy popołudniu. Pomoże Ci to wybrać mieszkanie o odpowiednim dla Ciebie położeniu względem stron świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *