facebook_ico
twitter_ico

Jak rozpoznać nieuczciwe praktyki deweloperów?

 

unnamedPodjąłeś decyzję o zakupie mieszkania? Tygodnie spędzone na wyszukiwaniu i porównywaniu ofert zaowocowały znalezieniem wymarzonego lokum. Profesjonalne wizualizacje i plany zagospodarowania terenu dookoła inwestycji robią na Tobie wrażenie. Zdawać by się mogło, że od spełnienia marzeń dzieli Cię już tylko podpisanie umowy z deweloperem. Pamiętaj jednak, że to co w tym momencie wydaje się stanowić zwykłą formalność za kilka miesięcy może przysporzyć Ci niezwykłych problemów.

Jeśli podczas kontaktu z deweloperem w Twojej głowie zapala się ostrzegawcza lampka, raz jeszcze przeanalizuj, czy masz do czynienia z firmą, która bezpiecznie przeprowadzi Cię przez zawiły proces zakupu mieszkania. Aby ułatwić Ci podjęcie ostatecznej decyzji , poniżej prezentuję sygnały, które mogą zwiastować niekorzystne dla Ciebie praktyki stosowane przez dewelopera.

  • Deweloper nie chce pokazać Ci pozwolenia na budowę, wzoru umowy lub prospektu informacyjnego…

…ale ochoczo namawia Cię do wpłaty pieniędzy i podpisania umowy? Zapewnienia, że umowa będzie gotowa do podpisania lada moment, więc przy następnym spotkaniu będziesz mógł ją od razu podpisać, powinny zwiększyć Twoją czujność. Sytuacja, w której deweloper przedstawia Ci umowę w swoim biurze, ale kategorycznie odmawia udostępnienia oddzielnego egzemplarza, który mógłbyś przeanalizować w domu, powinna tę czujność zmaksymalizować.

  • Kiedy deweloper nie chce pokazać Ci odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub odmawia pokazania aktualnej treści księgi wieczystej…

…możesz udać się do urzędu, który umożliwi Ci wgląd do powyższych dokumentów lub wyszukać informacje na ich temat w internecie. Zastanów się jednak czy za tajemniczością inwestora nie skrywają się poważniejsze problemy, które mogą skomplikować Twoją drogę do zakupu nowego mieszkania – np. obciążona hipoteka terenu, na którym powstaje lub powstanie inwestycja.

Pamiętaj również, że profesjonalny deweloper powinien pomóc Ci zrozumieć, co oznaczają poszczególne wpisy w Księdze Wieczystej. Oglądając ją samodzielnie prawdopodobnie nie będziesz w stanie zrozumieć znaczenia zawartych w niej treści.

  • Jeśli deweloper wzbrania się przed podpisaniem umowy w formie aktu notarialnego…

…najprawdopodobniej ma ku temu dobry powód. Zgadzając się na podpisanie zwykłej umowy w formie pisemnej licz się z tym, że mogą znaleźć się w niej niekorzystne dla Ciebie zapisy, których nie zaakceptowałby żaden notariusz.

  • Niekorzystne zapisy najlepiej formułować w zawiły sposób. Deweloper odmawiający sprecyzowania treści zawartych w umowie…

…może liczyć na to, że podpiszesz ją, mimo że nie do końca rozumiesz jej postanowienia. Sytuacja kształtuje się podobnie, kiedy deweloper utrudnia Ci wnikliwe przeczytanie umowy lub omówienie jej z Twoim doradcą. Wszelkie zawiłości i utrudnienia na drodze do ich rozwikłania mogą oznaczać, że inwestor chce ukryć przed Tobą istotne fakty.

  • Deweloper roztacza przed Tobą bajkową wizję rozległego ogrodu i darmowego miejsca postojowego, ale w umowie nie chce poświęcić im nawet krótkiej wzmianki…

Przywodzi Ci to na myśl hasło „Obiecanki-Cacanki”?

Słusznie.

  • Po uzgodnieniu warunków umowy otrzymujesz do podpisania umowę o zmienionej treści?

Jeśli nie zostałeś wcześniej poinformowany o modyfikacji poszczególnych zapisów, zastanów się pięć (a nawet dziesięć) razy, czy wciąż chcesz podpisać daną umowę.

Kategorie: allBezpieczny zakup

Zostaw komentarzPodobał Ci się ten wpis?

Nie przegap następnego! - zapisz się do newslettera.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeżeli na naszej stronie nie znalazłeś interesujących Cię zagadnień napisz lub zadzwoń (+48) 511 270 706, a nasi eksperci rozwiążą twoje problemy.

Imie

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI