facebook_ico
twitter_ico

Jak kupić mieszkanie z gwarancją bezpieczeństwa

Woman Collecting Keys To New Home From Estate Agent

Woman Collecting Keys To New Home From Estate Agent

Jeżeli znalazłeś swoje wymarzone mieszkanie, ale obawiasz się dokonania zakupu na etapie „dziury w ziemi”, poniżej przedstawiamy Ci kilka praktycznych wskazówek, które niemal w 100% zagwarantują bezpieczny przebieg transakcji przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym, czyli od dewelopera.

  • Sprawdź czy inwestycja, w której znajduje się mieszkanie podlega regulacjom Ustawy o ochronie praw nabywcy do lokalu mieszkalnego lub domu mieszkalnego z dnia 16 września 2011 roku, czyli tzw. „Ustawie Deweloperskiej” (w pełnym brzmieniu ustawa odnosi się do przedsięwzięć deweloperskich, w których rozpoczęcie sprzedaży nastąpiło po dniu wejścia w życie ustawy, tj. po 29 kwietnia 2012 roku). Ustawa ta wprowadziła wiele instrumentów ochronnych dla nabywców mieszkań na rynku pierwotnym, które zabezpieczają nabywcę przed ryzykiem związanym z zakupem mieszkania z tego segmentu. Do podstawowych założeń ustawy należała ochrona klientów w zakresie uniknięcia przypadków sprzeniewierzenia przez deweloperów środków wpłacanych przez nabywców na poczet ceny za lokal. Powyższe założenie zostało zrealizowane poprzez wprowadzenie obowiązkowego rachunku powierniczego dla każdej inwestycji deweloperskiej. Ponadto ustawa nakłada na deweloperów obowiązek przedstawienia nabywcom prospektu informacyjnego, w którym deweloper przedstawia założenia projektu. Ustawa stworzyła także nową formułę umowy przedwstępnej, która w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego została nazwana umową deweloperską dla swej ważności wymaga formy aktu notarialnego.
  • Jeżeli zgodnie ze wskazaniem Twoje mieszkanie znajduje się w inwestycji objętej „Ustawą Deweloperską” zapoznaj się dokładnie z informacjami zawartymi w prospekcie informacyjnym. Sprawdź w szczególności doświadczenie dewelopera oraz generalnego wykonawcy (a więc podmiotu, który faktycznie wybuduje budynek) oraz zamierzony sposób finansowania budowy wraz z harmonogramem postępu prac budowlanych, z którym będzie związany termin wpłat poszczególnych transz za mieszkanie. Zwróć również uwagę na standard wykończenia mieszkania oraz części wspólnych. Pamiętaj, że jeżeli mieszkanie nie będzie spełniało założeń uwzględnionych w prospekcie informacyjnym, masz prawo odstąpić od umowy.
  • Sprawdź sytuację finansową dewelopera, od którego zamierzasz nabyć swoje mieszkanie. Dane te znajdziesz w sprawozdaniach finansowych umieszczanych na ogół na stronach internetowych firm. Miej na uwadze, że deweloperzy często swoje projekty realizują przez spółki celowe, których kapitał jest znacznie niższy niż spółek macierzystych, co w przypadku kłopotów finansowych lub ewentualnej upadłości może znacznie komplikować sytuację.
  • Dokładnie przeczytaj umowę rezerwacyjną oraz umowę deweloperską. Pamiętaj, że mimo wymogów ustawowych, deweloper będzie zabezpieczał swoje interesy, które często stoją w sprzeczności z interesem nabywcy. Pozostań ostrożny w kontaktach z sprzedawcami, którym zależy na uzyskaniu swojego celu jakim jest sprzedaż towaru. Proś o dokumenty potwierdzające ich słowa i patrz przez palce na ich zapewnienia mówiące o tym, że wszystko będzie dobrze. Nie zapominaj, że nie ma umów, których nie można negocjować. W tym celu nie wahaj się skorzystać z usług prawnika. To w końcu bardzo poważna inwestycja.
  • Zapoznaj się z uwarunkowaniami dotyczącymi zagospodarowania najbliższego terenu i osiedla. Zbadaj plany zagospodarowania terenu lub studium uwarunkowań kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zweryfikuj plan osiedla pod kątem tego, czy pod Twoim mieszkaniem nie znajduje się wjazd do garażu lub miejsce przewidziane na kontenery.
  • Przeanalizuj terminy. Zwróć uwagę, że deweloper może posługiwać się kilkoma definicjami. Zakończeniem prac budowlanych jest moment, w którym deweloper zgłasza inwestycje do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Kolejnym krokiem jest odbiór budynku, którego następstwem jest decyzja o pozwoleniu na użytkowanie. Po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na użytkowanie deweloper zaczyna przekazywanie lokali nabywcom i jest to moment, w którym fizycznie jesteśmy posiadaczami lokalu. Należy pamiętać, że do momentu przeniesienia własności poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego zakupione mieszkanie nie jest naszą własnością. Zwyczajowo czas od zakończenia prac budowlanych do ostatecznego przeniesienia własności wynosi około 6 miesięcy.
  • Zalecamy aby na odbiór techniczny lokalu zabrać ze sobą specjalistę od spraw budowlanych. Koszt takiej usługi jest stosunkowo niewielki, a korzyści płynące z fachowej oceny stanu technicznego są nieocenione. Kupując mieszkanie od dewelopera masz prawo zgłosić wszystkie usterki poczynając od zadrapań na tynku do wymiany okien i drzwi, jeżeli są one uszkodzone lub niezgodne z opisem zawartym w prospekcie informacyjnym.
  • Kupując mieszkanie myśl perspektywicznie. Nie zapomnij zapytać dewelopera o szacowany czynsz oraz sprawdź koniecznie, czy grunt, na którym znajduje się obiekt jest własnością dewelopera, czy jest on jego użytkownikiem wieczystemu. W przypadku użytkowania wieczystego oprócz podatku od nieruchomości, zobowiązani jesteśmy do opłacania corocznej opłaty z tytułu użytkowania gruntu, która to opłata jest kilkukrotnie wyższa od podatku, co powoduje, że koszty eksploatacji naszego mieszkania istotnie wzrastają.

Jak widać, zakup mieszkania wiąże się nie tylko z dużą dawką pozytywnych emocji spowodowanych zrealizowaniem swoich marzeń, lecz również z ogromną odpowiedzialnością z tytułu całego procesu nabywania prawa własności. Mamy nadzieję, że wszystkie powyższe wskazówki pomogą Ci uniknąć przykrych sytuacji podczas zakupu mieszkania, natomiast prawdziwą gwarancją rzetelnie przeprowadzonej transakcji i satysfakcji z zakupu jest skorzystanie z pomocy doświadczonego i niezależnie działającego eksperta rynku nieruchomości, który korzystając ze swojej wiedzy pomoże nie tylko wybrać odpowiednie lokum, ale także będzie nam towarzyszył podczas całego przebiegu transakcji.

Kategorie: allPorady Ekspertów

Zostaw komentarzPodobał Ci się ten wpis?

Nie przegap następnego! - zapisz się do newslettera.
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeżeli na naszej stronie nie znalazłeś interesujących Cię zagadnień napisz lub zadzwoń (+48) 511 270 706, a nasi eksperci rozwiążą twoje problemy.

Imie

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI